piątek, 22 lutego 2013

Gasnący żar ogniska domowego

Ostatni wpis dotyczył niebezpiecznego zjawiska braku dbałości o podtrzymywanie żaru w ognisku domowym, kiedy codzienność coraz bardziej przygniata kapcie, a wraz z nimi przygniata jakość związku. Spadająca atrakcyjność partnerów jest symbolem popadania w rutynę. Życie robi się monotonne i nudne stwarzając znakomity klimat do ucieczki i szukania atrakcyjności na zewnątrz. Zapominamy, że nasza żona jest piękną kobietą, o którą jeszcze niedawno walczylibyśmy z narażeniem życia. Teraz zaczynamy szukać innych podniet, zamiast szukać ich we własnym gniazdku robiąc z niego intymną kuźnię pomysłów. Zapominamy o fantazji, szaleństwie, seksownej bieliźnie, która przypomniałaby intymność pierwszych randek. Przestajemy spotykać się na krótkich lunchach w środku dnia, aby poflirtować z własną żoną. Odpuszczamy wyjazdy ze znajomymi, aby zaszaleć do białego rana… z dala od obowiązków i codzienności. Oczywiście związek dwojga ludzi to nie tylko sfera intymna. Psychologowie zwracają uwagę, że na jakość relacji małżeńskiej wpływa subiektywne poczucie zadowolenia z różnych sfer funkcjonowania rodziny. Chcemy stworzyć związek dojrzały, ale pełen tajemniczości i oczywiście zależy nam na uchronieniu go od pokus zewnętrznych.

W psychologii istnieją różne koncepcje dojrzałej miłości. Według Ericha Fromma dojrzała miłość zależy od stopnia poznania partnera, troski i zdolności zaspokojenia jego potrzeb, odpowiedzialności za siebie i związek oraz szacunku dla drugiego człowieka, jego inności i autonomii.

Bogdan Wojciszke zwraca z kolei uwagę na dynamikę zmian związku małżeńskiego, w trakcie trwania którego ulega modyfikacji natężenie trzech wymiarów – namiętności, intymności i zaangażowania w relację. Natomiast Mieczysław Plopa, autor Kwestionariusza Dobranego Małżeństwa, wyodrębnia 4 wymiary związku małżeńskiego:
  • intymność – bliskość fizyczna i emocjonalna,
  • samorealizację – przekonanie o wartości relacji, która służy zaspokojeniu własnych pragnień i aspiracji,
  • podobieństwo – syntonia cech charakteru, poglądów, systemu wartości, zainteresowań,
  • rozczarowanie – niezadowolenie ze związku małżeńskiego, rozbieżność między oczekiwaniami i efektami bycia razem.

Jak łatwo się domyślić satysfakcja z małżeństwa dotyczy trzech pierwszych (intymność, samorealizacja, podobieństwo). Ten czwarty natomiast zabija związek i jeśli dopuścimy do tej fazy w naszym zawiązku, to często jedynym co nas w nim trzyma to nieszczęśliwe dzieci, o czym już pisałam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz